Színvonalas anyag gyűlt össze a BÁV holnap kezdődő 60. árverésére, amiben közrejátszott az is, hogy tudatosan kiszélesítették a beadói kört. Az ország nagyvárosaiban szakértői napokon szólították meg a vidéki gyűjtőket, illetve azokat az érdeklődőket, akik eddig nem voltak jelen a műtárgypiacon. Ezt a jövőben is folytatják − mondta el Tűzkő Péter kereskedelmi igazgató −, hiszen gazdag műtárgyanyaggal és őszinte hangulattal találkoztak. Más újdonságokkal is szolgál a ház: az árverési jutalékokat lejjebb vitték, megújították a katalógust és minden tételhez csatolnak eredetokmányt is.
Az aukció három napján 673 tétel kerül kalapács alá, 183 millió forintos összkikiáltási áron. Az első nap az ékszereké, ez hagyományosan a BÁV erőssége. A 300 tétel között több nagy értékű, befektetésnek is ajánlott briliáns ékszert találunk, ilyen egy 3,5 karátos követ tartalmazó gyűrű 3,9 millió forintért, egy fülbevalópár 6,5 karátnyi kővel 3,8 millióért vagy egy nyakék 2,2 millióért. A szerelhető ékszerek közé tartozik egy karkötő, amelynek a közepe melltűként is viselhető − érdekesség, hogy egy másik, ugyanattól az ékszerrésztől való gyémántokkal kirakott melltű is beleilleszthető, pedig az más tulajdonostól érkezett be. A karkötő kikiáltási ára 580 ezer, a másik középrészé 950 ezer forint.
A szecesszió kiemelkedő ötvösművésze volt Tarján Huber Oszkár, aki függőivel, fülbevalóival külföldön is elismerést szerzett, de mára csaknem elfelejtették. Most két tárgy is megszerezhető tőle: egy topázzal díszített függő 65 ezerért, illetve a műtárgynapon egy ezüstkupa 180 ezerért.
A szokottnál több a férfiaknak szánt ékszer és van két, egyenként csaknem negyedkilós arany cigarettaszelence is, mindkettő 1,6 milliós kikiáltási áron. Az egyiken német nyelvű vésés, "A szabad Berlin születésnapjára" utal arra, hogy protokollajándék lehetett. Biztosan az volt az a több mint 200 grammos, 3 darabos emlékérem-kollekció, melyet Berlin alapításának 750. évfordulója alkalmából nyújtottak át a megemlékezések legmagasabb rangú résztvevőinek. Új tulajdonosára vár a nyomozás, ki vehette át 1987. július 3-án Honeckertől a szintén 1,6 millió forintra tartott érmeket.
A második nap a festményeké: a BÁV szakértői arra törekedtek, hogy az antik képek közül csak jelzetteket vegyenek fel, mert az ismeretlen szerzőjű művekre nem érkezik licit. A legdrágább kép azonban egy kortárs, Csernus Tibor 1991-es Jerikója 9 és fél millióért. Aba-Novák Vilmos 1930-as Körmenete nemrég már szerepelt árverésen, most 8,5 millió forintra tartják. Kádár Bélától a Háborgó tengeren című gouache 3,2 millió, egy csendélet pedig 2,4 millió forint.
Előkerült egy aktkép Hatvany Ferenctől, amely egy pesti külvárosi lakásban töltötte az elmúlt hatvan évet − igazi gyűjtői darab, kikiáltási ára 1,6 millió forint. Egry József ungvári szállásadónőjéről festett 1914-es képe alacsonyan, 950 ezer forintről indul. Erős a nagybányai anyag, tudatosan alacsonyan árazva − ezeknél sok licitálóra számítanak − és friss kortárs festményt is árvereznek, Bukta Imre 2011-es Gereblyéző című munkáját 950 ezerért.
A műtárgynapon élénk licitharc várható az augsburgi ezüstökért vagy a XVII. századi barokk cápás pohárért. A Zsolnay tárgyak sorában a gyár ismert tervezőinek mindegyike képviselteti magát, vannak olyanok is, amelyeken az etikett Zsolnay Vilmos jelzéseit viselik.